Kapela ludowa Kurasie z Lubziny – historia

Kapela Ludowa Kurasie z Lubziny działa nieprzerwanie od 1947/8 roku, kiedy to wystąpiła (1948) na Festiwalu Kapel w Olsztynie. Założycielem był Władysław Kamiński, ojciec Albiny Kuraś, i to on prowadził początkowo kapelę. Po jego śmierci (1979 r.) kapela przejęła nazwę Kapela Ludowa Kurasie od nazwiska prymistki Albiny Kuraś, która prowadziła kapelę aż do jej śmierci w 2019 roku.

Kapela reprezentuje region Rzeszowszczyzny, w jej skład wchodzą:

Jolanta Bieniek – skrzypce prym

Danuta Sąsiadek – skrzypce sekund

Tomasz Mudryk – klarnet

Krystyna Czernia – kontrabas

Henryk Kuraś – cymbały rzeszowskie

Zofia Teresa Mudryk – akordeon

Wieloletnia prymistka kapeli – Albina Kuraś

Działalność kapeli

Kapela w okresie ponad 70 letniej działalności dba o autentyczny przekaz melodii i przyśpiewek ludowych (chłopskich) oraz obrzędów następnym pokoleniom (dzieciom, młodzieży itd.). Z wielkim zaangażowaniem i troską o tradycje organizuje m.in. warsztaty muzyczne czego owocem jest powstanie dwóch kapel: Młode Kurasie (w 2013 roku) oraz Dziecięca Kapela Kurasie (w 2019 roku).

Członkowie kapeli organizowali i zawsze aktywnie uczestniczyli w obrzędach ludowych i widowiskach. W latach 70 -tych przygrywała w widowisku Wesele Brzezowskie które było m.in. wystawiane w Krakowie (Barbakan) oraz nagrywane przez TVP Katowice. Widowisko Kolęda za które w 1987 r. otrzymała w II Wojewódzkim Przeglądzie Regionalnych Zespołów Kolędniczych w Kolbuszowej II miejsce oraz uczestniczyła w Paradzie Kolędniczej w Wrocławiu Kapela w okresie Zapustów organizowała Droby (przebierańce). Kapela Ludowa Kurasie w 2013 roku wznowiła organizowane wcześniej coroczne tradycyjne wiejskie (chłopskie) dożynki w zagrodzie Kurasiów w Lubzinie. W roku 2019 po raz kolejny został odtworzony obrzęd Wyskubka.

Wydane płyty

Muzykę kapeli utrwalono wydając 5 płyt:

  1. Na ludową nutę wydaną w 2005 roku
  2. Oj dana, moja dana – wydaną w 2010 r.
  3. Ożeniłbym się z Tobą – wydaną w 2013 roku
  4. W 2015 roku zostały nagrane i wydane 2 płyty 65 latek oraz Dobranocka.

Ponadto w 2013 roku w domu Albiny Kuraś odbyły się dwutygodniowe warsztaty muzyczne z Johnem Oberaitisem z Florydy (USA) uwieńczeniem tych warsztatów było wspólnie nagranie dwóch płyt.

Kapela a lokalna społeczność

Kapela „Kurasie” współpracowała ze szkolnym Zespołem Pieśni i Tańca oraz Teatrem Szkolnym działającym w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Ropczycach w latach 1995 – 2001, kultywując ludowe tradycje i zwyczaje. Wynikało to stąd, że większość uczniów pochodziła ze wsi i przez przeżywanie różnego rodzaju uroczystości oraz obrzędów stawała się wrażliwym odbiorcą sztuki, która uczy miłości do naszej małej ojczyzny. Współpraca była bardzo owocna i przyniosła wiele sukcesów.

a) Lubsko – Widowisko folklorystyczno – obrzędowe pt. Mała Ropczycka Ojczyzna w ramach prezentacji szkolnej ZSA w Ropczycach z udziałem kapeli

b) Przysucha – Festiwal Kultury Młodzieży Szkół Rolniczych”.

c) 2001 r. Kołobrzeg – Festiwal Kultury Młodzieży Szkół Rolniczych”.

– W latach 1999/2000 kapela współpracowała z Zespołem Szkół Ago-Technicznych w realizacji projektu „Z bogactwem kultury rzeszowskiej i tradycją regionalną – ku narodom jednoczącej się Europy” w ramach Programu „Młodzież dla Europy”. Najważniejsze działania związane były z edukacją regionalną. Sprzyjały utożsamianiu się z „Małą Ojczyzną” oraz integrowaniu się ze społecznością lokalną, której prezentowano programy artystyczne.